Prekomerna telesna teža in debelost sta naraščajoča problema otrok in mladostnikov tudi v Sloveniji. Najpogosteje sta posledici napačnih prehranskih in gibalnih navad. Veliko otrok ostane debelih tudi v odrasli dobi, še posebej če je debelost prisotna tudi pri njihovih starših. Škodljive posledice debelosti so vidne v slabi samopodobi mladostnikov in v številnih zdravstvenih težavah, ki se postopoma razvijejo. Slabe prehranske in gibalne navade v družini se ponavadi že zelo zgodaj prenesejo na otroke in jih je sčasoma vse težje spreminjati. Zato je še toliko bolj pomebna zgodnja obravnava, v katero se vključi vsa družina in otrokova okolica.
V okviru projekta je Nacionalni inštitut za javno zdravje Zdravstvenemu domu Ljubljana naročil razvoj programa družinske obravnave debelosti otrok in mladostnikov, ki vključuje celovito obravnavo debelosti na primarni zdravstveni ravni, kjer otrok/mladostnik z aktivno soudeležbo staršev/skrbnikov spreminja svoj življenjski slog.
V sklopu projekta Uživajmo v zdravju je bil/o:
S strani NIJZ je bil tudi pripravljen Priročnik za promocijo zdrave prehrane in telesne dejavnosti v šolskem okolju, ki posameznemu vzgojno-izobraževalnemu zavodu lahko služi kot orodje za spodbujanje zdravega življenjskega sloga (s poudarkom na zdravi prehrani in zadostni telesni dejavnosti) v svoji instituciji:
V sklopu projekta Uživajmo v zdravju smo nadgradili program zdravega hujšanja odraslih v zdravstvenih domovih, v okviru katerega smo:
Razvita so bila naslednja gradiva:
V sklopu pilotnega testiranja, v katerega je bilo vključenih preko 250 odraslih udeležencev, smo uporabili tudi prenovljena teoretična priročnika o zdravi prehrani in telesni dejavnosti, ki pa sta bila razvita v okviru projekta Skupaj za zdravje.